Freelancer Çalışanlar İçin Önerilerimiz

Bilişim sektöründe ki gelişmeler sayesinde artık her işin dijital ortamlarda çözümlenebilir hale gelmesiyle birlikte günümüzde birçok kişi iş yerinde veya şirkette çalışmak yerine evden çalışmayı tercih ediyor. Herhangi bir saat sınırlaması veya patron baskısı olmaması birçok kişiyi Freelancer olarak iş yapmaya yönlendiriyor. Peki bu kadar güzel çalışma şekli olan yoğun eğilimin olduğu alanda başarılı olan kişi sayısı neden bu kadar az?

Bu sorunun cevabı aslında Freelancer çalışan kişilerin çalışmalarında kullandığı metotlar ile alakalıdır. Verimli bir şekilde Freelancer olarak çalışmak istiyorsanız diyeceklerimizi dikkate almalısınız.

Odaklanma Problemini Aşmalısınız

Birçok Freelancer çalışan arkadaş, çalışma esnasında internete “şu siteye bir bakayım ne olmuş” diyerek girmesi ve sonrasında birbirini takip eden link zinciri içinde kendini kaybederek zaman kaybına uğramaktadır.

Bugünlük bu kadar yeter diyerek kalktığı masasından, geriye dönüp baktığında geçen onca zaman içerisinde yapılan iş çok azdır. Bu durumu yaşamaya müsait biri iseniz ilk olarak sosyal ağ sitelerindeki oturumlarınızı kapatınız.

Sonrasında dikkatinizi dağıtacak sitelere girmemeye çalışın. Bazı uygulamalar aracılığıyla belirlediğiniz siteleri belirli bir süreye kadar engelleyerek o süre içerisinde girişinizi engelleyebilirsiniz.

Zamanı Dikkatli Kullanın

Freelancer çalışanların en büyük düştüğü hataların başında bu geliyor. Zamanı verimli kullanamamalarından dolayı hem işten sıkılıyor hem de yapacak bir şey bulamama problemi oluyor.

Bunun için bir iş planı ortaya çıkartarak gün içinde kaç saat çalışacağınızı belirleyin. 7 saat olarak belirlediyseniz, günün herhangi bir anında 7 saat çalışmanız sizin için oldukça yararlı olacaktır ve çalışmalarınız 30 dakika veya 45 dakikada bir, kısa molalar vererek dahada verimli hale getirebilirsiniz.

Etkinliklere Katılın

Katılacağınız sosyal etkinlikler, sizi iş yükü ağırlığından kurtaracaktır. Sürekli iş, sürekli iş durumu bir süreden sonra çeşitli psikolojik sıkıntılara varabilecek sonuçlara yol açabiliyor. Bunun için hafta sonu güzel bir film izlemek için sinemaya, bir konser dinlemeye ya da arkadaşlarınızla buluşma düzenleyebilirsiniz.

Gürkan PAYDAŞ | 2017-10-26 00:24:51